
Когато човек се движи, пулсът му се увеличава, дишането става по-дълбоко и кръвта тече към мозъка много по-бързо. Всичко това има положителен ефект върху нервните клетки - те получават много повече кислород и хранителни вещества. В резултат на промени, които се случват на биохимично, структурно и функционално ниво, човек подобрява паметта, вниманието и мисленето.
С увеличаване на интензивността на физическата активност се увеличава и кръвообращението във всички артерии в мозъка. Докато човек е ангажиран в рамките на възможностите си, голямо количество кръв също циркулира в артериите. Но когато се доближи до своя максимум, започват да се случват интересни неща. Все още много кръв се влива в общата каротидна артерия на врата, но след това тя се разделя на два клона - единият, вътрешната артерия, доставя кръв към мозъка, а вторият, външната каротидна артерия, доставя кръв на езика , лицеви мускули, кожа и черупката на черепа.
С увеличаване на натоварването, все повече кръв се влива в първата артерия, докато втората, напротив, започва да получава по-малко кръв. Това се прави, за да не се прегрее. Например, по същата причина е много по-лесно човек да тича в жегата, отколкото животните - те имат по-добра система за разсейване на топлината.
Кръвообращението се подобрява не само по време на тренировка
Също така, проучванията показват, че кръвообращението в мозъка се подобрява не само по време на тренировка, но и по всяко друго време, ако има редовна физическа активност в живота на човека. Това се дължи на факта, че спортистите имат по-добра сърдечно-съдова система и сърцето дава повече кръв за всеки ритъм. Също така, по време на физическо натоварване, биохимичната структура на мозъка се променя при човек и в него започват да растат нови съдове. Това се случва доста бързо, промените са забележими след първата тренировка.
Спортуващите хора имат повече сиво вещество в мозъка си.
В мозъка на спортуващ човек има увеличение на сивото вещество в предната цингуларна кора, която е отговорна за регулирането на кръвното налягане, сърдечната честота, а също така участва в изпълнението на когнитивни функции като мотивация, вземане на решения, съпричастност , и още много други.